Családbarát vállalat díjat kapott a Lechner

Büszkék vagyunk az elismerésre

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom immár ötödik alkalommal díjazta az Év Családbarát Vállalatait. Az idei évben a Lechner Tudásközpont is a díjazottak között volt. A már hagyománynak számító, november 14-én megrendezett gálán idén is kis-, közepes,- és nagyvállalatok részesültek elismerésben.

Családbarát Vállalat díjat kapott a Lechner Tudásközpont. A Budapest Music Centerben november 14-én este megrendezett Év Családbarát Vállalata gálán Skrabski Fruzsina, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom elnöke, majd Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere köszöntötte a vendégeket. Balog Zoltán beszédében hangsúlyozta a munkavállalás kiemelendő jelentőségét mind az egyén mind pedig a közösség életminősége szempontjából, valamint bejelentette, hogy december elejétől megkezdi működését a Kopp Mária nevével fémjelzett KINCS, azaz Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért.

A felszólalók között volt őexcellenciája Iain Lindsay, az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete is, aki a technológiai forradalom nyújtotta lehetőségeket kiemelve beszélt az Egyesült Királyság legjobb gyakorlatáról: kiemelte azokat a szabályokat, melyek az elmúlt években lehetővé tették, hogy a munkáltatók biztosítsák alkalmazottaik számára a munka és magánélet közti egyensúlyt.

Videón keresztül üzent a gála jelenlévőinek Csíkszentmihályi Mihály pszichológus professzor, aki kiemelte, hogy a dolgozók igényeit figyelembe vevő munkáltatói hozzáállás nemcsak a munkavállalók életminőségét javítja, hanem a vállalat profitabilitását is növeli. Novák Katalin, államtitkár asszony köszöntötte a díjazottakat és hangsúlyozta, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma a továbbiakban is támogatja a családbarát civil kezdeményezéseket.

A zsűri a díjak odaítélésekor több szempontot is figyelembe vett: a cégeket nem statikusan, hanem lineáris fejlődése mentén vizsgálja. Nagyon lényeges elvárás volt a pályázók felé, hogy mind szervezeti szinten, mind vezetési stratégiában megjelenjen az ember- és családbarát szemlélet, a munka-magánélet egyensúly fenntarthatósága a szervezeti kultúra része legyen, és éljen az atipikus vagy rugalmasabb munkaszervezési formákkal. A cégvezetés felé elvárás volt, hogy folyamatos interakcióban álljon a munkatársakkal, valódi párbeszédre adjon lehetőséget és olyan változtatásokat foganatosítson, melyek a munkavállalók igényeit is figyelembe veszik. Vizsgálódás tárgyát képezte, hogy a szervezet elkötelezett-e abban, hogy innovatív módon fejlessze a családbarát működését, figyelembe véve a környező trendeket.

A Tudásközpont nevében Gódor Csaba ügyvezető vette át az elismerést. A Tudásközpontnál fontosnak tartják a munkavállalók kiegyensúlyozottságát, ezért igyekeznek olyan intézkedéseket bevezetni és fenntartani, amelyek a munkavállalók számára biztonságérzetet adnak. A mai világban a rugalmasság a munkaadók részéről is egyre nagyobb hangsúlyt kap, ehhez a trendhez pedig a Lechner is alkalmazkodik. A kismamák visszatérésének segítésével, a reggeli programmal, a keretek közt mozgatható munkaidővel és számos egyéb intézkedéssel azt szeretnék elérni, hogy aki most tervez családot alapítani, az nyugodt lehessen afelől, hogy a munkahelye támogatni fogja döntésében, a családosok pedig úgy érezzék, a munkahelye lehetőséget ad a magánélet és a munka világának egyensúlyban tartására.


Díjazottak 2017-ben:

Nagyvállalat kategória: Celanese Magyarország Kft.
A Celanese kismamákat támogató programjával emelkedett ki a pályázók közül. A várandós munkavállaló náluk minden információt és segítséget megkap a gyermekvárás időszakában, illetve a visszatérés előtt és alatt is. A dolgozókat ezentúl az irodában gyümölcsökkel, vitaminokkal és motivációs előadásokkal támogatják, hogy testben és lélekben is erősek tudjanak maradni, s ne csak a munkahelyükön, de otthon is helyt tudjanak állni.

Közepes vállalat kategória: Metlife Zrt.
A kismamák támogatására a MetLife is nagy hangsúly fektet. A cég a kismamáknak szóló programjával érdemelte ki az Év Családbarát Vállalata-díjat. A MetLife számos családbarát intézkedése közül érdemes kiemelni a Buddy programot, melyben az újszülött mellől visszatérő munkavállalók mellé támogató személyeket rendelnek a szervezetből.

Kisvállalat kategória: PC Trade Systems Kft.
A vállalat rácáfolt arra a tévhitre, hogy igazán hasznos családbarát intézkedéseket csak nagyvállalatok tudnak hozni. A munkavállalók 75%-a fiatal férfi, ezért a férfiak (apák) szempontjait is figyelembe veszik. A munka és magánélet összeghangolása férfi-szemszögből kerül feldolgozásra workshopokon, ahol olyan kérdésekről beszélgetnek közösen, mint a párkapcsolat tartóssága, családon belüli munkamegosztás, időhiány kezelése a családon belül, apaszerep – férfiszerep elvárások, jó apává válás. Mindezek a programok a munkavállalók közösséggé válását segítik, mélyítik a személyközi kapcsolatokat.

Különdíj:
Morgan Stanley Magyarország Elemző Kft. a „Return to Work - Lendüljön Újra Munkába” programért.

Családbarát vállalat címet kaptak 2017-ben:

  • BDO Magyarország
  • BPO Audit Tax
  • British Petrol – BP GBS Europe
  • Budapest Bank Zrt.
  • Diageo Kft.
  • Egis Gyógyszergyár Zrt.
  • Gallus Kft.
  • HR Partner Consulting Kft.
  • Lechner Nonprofit Kft.
  • MAVIR Zrt.
  • National Instruments – NI Hungary Kft.
  • Profigram Kft.
  • Prolan Zrt.
  • RICOH Hungary Kft.
  • Salva Vita Alapítvány
  • SHS Kft.
  • Szent Kristóf Szakrendelő Közhasznú Nonprofit Kft.
  • Új Ház Centrum SZ+C Stúdió Kft.

Videó különdíjat kapott a City Bank Europe plc.

Juhász Réka